نخستین صندوق قرض‌الحسنه ایران در یک نگاه

سنت حسنه قرض الحسنه یکی از دستورات الهی در قرآن کریم است که آن را در ردیف اطاعت از خداوند و ایمان به رسولان الهی قرار داده است. تأکیدات فراوان پیامبر اکرم و اهل بیت ایشان صلوات الله علیهم اجمعین موجب شده تا همواره عالمان اسلامی در ترویج آن بکوشند.
صندوق قرض الحسنه حوزه علمیه مشهد، ابتدا به صورت یک فعالیت شخصی در مدرسه علمیه میرزاجعفر و سپس به صورت رسمی و ثبت شده در تاریخ ۸ شهریور سال ۱۳۴۲ ﻫ. ش. مصادف با میلاد مسعود امام جواد علیه‌السلام (دهم رجب ۱۳۸۳ ﻫ. ق.) به ابتکار و همّت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ علی اکبر الهی خراسانی (بیداد) و همراهی علمای برجسته مشهد به ویژه حضرات آیات: شیخ مجتبی قزوینی،‌ میرزا علی فلسفی،‌ میرزا حسنعلی مروارید و میرزا مهدی نوقانی رضوان الله علیهم اجمعین، تأسیس گردید.
پیشگامی فعالیت این صندوق نسبت به سایر صندوق‌های کشور و اصرار بر منع دریافت کارمزد، یا هر شرط مالی مانند سپرده‌گذاری، و عدم نیاز به ضامن غیرحوزوی برای دریافت وام، و اختصاص به حمایت از حوزویان در فضای اختناق ستمشاهی و توسعه آن در سال‌های بعد، همگی برگ‌های زرینی از این صندوق و تاریخ اقدامات متعهدانه حوزه علمیه مشهد و علما و فضلای آن در سال‌های گذشته است.

شرح خدمت

داستان خواندنی نخستین صندوق قرض‌الحسنه رسمی ایران

هیئت امنا و مدیره

در تمامی سال‌های فعالیت صندوق، اعضای هیئت امنا (در برخی از دوره‌ها با نام هیئت مؤسس) به عنوان عالی‌ترین ناظر انجام فعالیت کرده است.  در جلسات آن به عنوان مجمع عمومی عادی یا فوق‌العاده، ترازنامه مالی سالانه و گزارش فعالیت‌ها و خدمات آن، بررسی و تصویب شده و اعضای هیئت مدیره (در برخی از دوره‌ها با نام هیئت رئیسه) و مدیرعامل برای دوره فعالیت پیش رو، انتخاب شده است. کارکنان صندوق در بخش‌های مدیریت، وام، سپرده، و خدمات فعالیت می‌کنند. اتوماسیون فعالیت‌ها در سال‌های اخیر موجب صرفه‌جویی در نیروی انسانی شده و هم اکنون تنها چهار کارمند به فعالیت مشغول هستند.